Jan Baran - Bilewski

PREKURSOR BOKSU W POLSCE
Wszechstronnie uzdolniony, nie sposób w kilku słowach opisać tej osoby.
Urodził się 12 grudnia 1895r., zmarł 27 stycznia 1981r.
W 1921 do 1922 r. przebywał na studiach w Wojskowej Szkole Wychowania Fizycznego i Sportu w Aldershot w Londynie gdzie poznał angielską szkołe i metodykę nauczania boksu. Swoje kwalifikacje podnosił także uczęszczając na seminarium prof. Eugeniusza Piaseckiego.
Lekcje boksu brał u niego sam Feliks Stamm z którym się zaprzyjaźnił i z którym w późniejszych latach wykładał na uczelni.
Był inicjatorem powstania klubu sportowego „Pentatlon” w 1922 r. Klub prowadził działalność w zakresie lekkoatletyki, szermierki, boksu i gier sportowych.
W 1925 r. Wydał „PODRĘCZNIK BOKSU. Technika – Zaprawa – Przepisy”.
W 1925 -1928 r. Pefnił funkcję Prezesa POLSKIEGO ZWIĄZKU BOKSERSKIEGO.
Jego prace metodyczne i teoretyczne wywarły istotny wpływ na rozwój sportu w Polsce w okresie międzywojennym. Nie dość ze był świetnym szkoleniowcem, organizatorem, czy nawet sędzią to potrafił wygrywać pojedynki z najlepszymi pięściarzami w kraju. Taki pojedynek stoczył z Janem Ertmańskim dwukrotnym mistrzem Polski i olimpijczykiem z Paryża (1924).
Jan Baran – Bilewski preferował angielską szkołę boksu walkę na dystans. Natomiast Ertmański był typowym walczakiem starał się za wszelką cenę wejść do półdystansu.
Walkę wygrał na punkty Bilewski.
Wojsko i lekkoatletyka
Pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, instruktor i zastępca dyrektora kształcenia praktycznego AWF Warszawa
W 1920r. jako najlepszy zawodnik w kraju na dystansie 1500m dostaje kwalifikację olimpijską w Antwerpii, jedank ze względu na trudną sytuację polityczną i wojenną podjęto decyzję o rezygnacji wysłania naszych sportowców do Antwerpii.
Rekord życiowy na 1500m wynosił 4’18”, w biegu na 5000m 16’51”
Pracownik Centralnej Wosjkowej Szkoły Gimnastyki i Sportów w Poznaniu,Centralnego Instyttu Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz AWF Warszawa.
W czasie wojny więzień oflagu Woldenberg IIC gdzie założył i przewodniczył radzie wychowania fizycznego i współorganizator Igrzysk za drutami w 1944 r.
Członek zarządu Polskiego Związku Lekkoatletycznego, redaktor w wydawnictwie Sport i Turystyka. Autor podręczników o tematyce lekkoatletycznej, bokserskiej i związanej z pięciobojem nowoczesnym.
Jan Baran - Bilewski - WORO Manwith Passion Paweł Worobiej
Jan Baran - Bilewski - WORO Manwith Passion Paweł Worobiej
Jan Baran - Bilewski - WORO Manwith Passion Paweł Worobiej
Jan Baran - Bilewski - WORO Manwith Passion Paweł Worobiej

Dodaj komentarz