Pierwsza część obrazu TISANDROS z Naxos, farba olejna na płótnie, Paweł Woro Worobiej, 2020 rok. Na zdjęcia obrazu naniesiono cenzurę.
Edit: druga część obrazu – czytaj więcej…
„TISANDROS z Naxos”
Obraz malowany farbami olejnymi na płótnie 100×70 cm.
Praca zajęła 12 tygodni, gdzie proces schnięcia dalej trwa. Obraz będzie składał się z dwóch części – przedstawiam Wam jego pierwszą część, czyli rekordzistę i najlepszego pięściarza starożytnej Grecji.
Historia boksu
Starożytna Grecja posiadała wielu wspaniałych pięściarzy. Pierwszy na długiej liście jest Onomastos ze Smyrny – pierwszy zwycięzca turnieju olimpijskiego i twórca starożytnych zasad, które dziś opiszę. Natomiast pierwszym pięściarzem, który powtórzył wygraną na olimpiadzie aż czterokrotnie w latach: 572 p.n.e., 568 p.n.e., 564 p.n.e. i 560 p.n.e. był Tisandros z Naxos. Uważany za jednego z najlepszych pięściarzy starożytnego świata i to jego wizerunek przedstawiam na obrazie.
Grecy przywiązywali dużą wagę do wyszkolenia technicznego. Sposób atakowania dłonią, a tym samym jej ułożenia był zbliżony do dłoni trzymającej miecz. Atakowano na trzy sposoby: wierzchnią stroną pięści, czołem pięści i młotkowo. Uderzenia kierowane były tylko na głowę (skroń, uszy, nos, usta), w późniejszych latach atakowano również pierś jak i ramiona (co przyczyniło się do rozwoju skórzanych rękawic). W tym okresie walczono nago, gdzie smarowano się oliwą, która zapewniała większą gibkość i swobodę ruchów. Niektóre źródła podają, że po smarowaniu oliwą nakładano na lepkie ciało piasek, co miało chronić walczących przed palącym słońcem. Nie walczono w granicach ciasnego ringu, nie było podziału według ciężaru ciała, a tym bardziej nie było rund. Gdy walka trwała zbyt długo i nie można było rozstrzygnąć jej na dwa sposoby (poddanie lub nokaut) wprowadzano prawo jednego ciosu. Ustawiano przeciwników na przeciw siebie i drogą losowania wyznaczony zadawał jeden cios z tym, że otrzymujący go nie mógł się bronić. Gdy wytrzymał cios miał prawo oddać przeciwnikowi. Wygrywał ten, który wytrzymał i stał o własnych siłach. Pięściarstwo w Grecji uważane było za doskonałą szkołę ambicji, siły i odwagi. Nawet Sparta po wielu latach zakazu zaczęła wdrażać walkę na pięści. W roku 556 p.n.e na 56 olimpiadzie doczekała się pierwszego zwycięzcy, nazywał się Damagethos.

Podziękowania dla osób, które pomagają mi odtwarzać historię na nowo. Bez ich wiedzy i chęci historia stała by w miejscu.
Jan Skotnicki
Adam Ledwoń

Dodaj komentarz