Y.M.C.A (Young Men’s Christian Association) – Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej – organizacja została założona w 1844 r. w Londynie przez sir GEORGA WILLIAMSA I.
Początkowo jej celem był duchowy rozwój młodych mężczyzn poprzez wspólne studiowanie Biblii i dyskusje na temat wiary. Z biegiem czasu głównym celem organizacji było służenie rozwojowi fizycznemu, umysłowemu i duchowemu młodzieży. Jej misjonarze uznawali sport za jeden z głównych elementów przyciągających młodzież. W Polsce prowadziła działalność od kwietnia 1919 r. Była to misja tymczasowa i otaczała środowisko studenckie w Krakowie, przygotowujac polskich rekrutów do odradzajacego sie Wojska Polskiego.
Związek ten pojawił się w Polsce wiosną 1919 r. wraz z armią gen. Hallera. Pomoc jaką niosła dla polskiego społeczeństwa była bardzo znaczna i opiekuńcza. Przez charakter organizacji nazwano ją pieszczotliwie „Ciocia Imcia”.
Pod koniec 1920 r. YMCA w Warszawie zorganizowała trzymiesięczny kurs Wychowania Fizycznego, w którym programie był boks pod kierownictwem porucznika Geogra Burforda. Absolwentem tej szkoły był m. in. Eugeniusz Nowak- wieki propagator boksu, zawodnik, nauczyciel, działacz (we wcześniejszych postach wymieniany). W 1921 r. YMCA zorganizowała kolejny kurs Wychowania Fizycznego tylko że trwał rok i oprócz G. Burforda prowadził go również E. Nowak. W tym samym roku zorganizowano w Warszawie pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski, w których startowali zawodnicy z Warszawy i Gdańska.
Symbol YMCA od 1917 roku jest czerwony równoboczny trójkąt symbolizujący równomierny rozwój ducha umysł i ciała.
Taka ciekawostka:
Piosenka YMCA zespołu Village People z 1978 r. była skierowana do młodych ludzi starając się zachęcić ich do wstąpienia do tej organizacji.
„Young man,
There’s a place you can go.
I said, young man,
When you’re short on your dough,
You can stay there,
And I’m sure you will find
Many ways to have a good time.„

„Rycerze Skórzanych Rękawic – Legendy boksu w sztuce”
Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.