
Rękawice od zawsze miały jedno główne zadnie: OCHRONA DŁONI. Historia pokazuje jak bardzo przyczyniły się do zmiany sposobu walki.
Walki na gołe pięści powodowały pewien przestój w rozwoju umiejętności każdego pięściarza. Spowodowane to było urazami dłoni. Dłoń nie jest przystosowana do uderzeń w twarde powierzchnie. Chińczycy wymyślić swój sposób walki na pieści, nazywany „sztuką rozsądku”, która nie opierała się na brutalnej sile tylko na anatomii człowieka, polegającej na wykorzystywaniu jego słabych punktów. Anegdota: czy Chińczycy używali rękawic? Prawdopodobnie nie, w związku z tym, iż był to rok 2698 p.n.e.
Grecy również znali zasadę „nie uderzaj pięścią w twarde przedmioty”. W czasie pojedynków używali rękawic z rzemieni (himantes) z miękkiej skóry, które ulegały różnym modyfikacjom, ale zawsze chroniły pięść przed urazami.
W 1860 roku zaczęły pojawiać się w pięściarskich potyczkach rękawice bokserskie, które znamy obecnie. W tym okresie gołe pięści nie dawały sobie rady i dzięki temu boks wszedł na wyższy poziom.
Po wprowadzeniu w 1865 r. przepisów Queensburry usystematyzował się trening, a regularność stała się koniecznością do opanowania wszystkich technik bokserskich. Na systematyczne ćwiczenia pozwalał brak kontuzji w danym momencie. Wszystko to pozwoliło lewemu ramieniu, które pełniło niegdyś funkcję wyłącznie obronną, objąć także rolę atakującej ręki (lewy prosty). Pojawiły się sierpy, wprowadzono walkę w zwarciu. Systematyczny trening rozwinął technikę, za którą zawsze stoi siła. Zaczęto pracować nad kondycją, szybkością oraz pojawiły się serie ciosów. Pięściarstwo weszło na wyższy poziom, nikomu wcześniej nie znany, a proces rozwoju trwa do dziś.
Rękawice ograniczyły urazowość dłoni i przerwały okres krwawych obrażeń kości twarzy, spowodowanych przez gołą pięść. Nadały pięściarstwu sportowy charakter, oddzielając je od ulicznych bijatyk.
I tu musi nastąpić wielkie „ALE”. Rękawice niosą za sobą także negatywne skutki. Częstotliwość i siła zadawanych ciosów przyjmowanych na głowę jest dużo większa niż w przypadku gołych pięści.