Rycerze Skórzanych Rękawic

Pionier polskiego pięściarstwa – Eugeniusz Nowak urodził się 30 grudnia 1895 roku w Krakowie. Swoją przygodę z boksem rozpoczął na okręcie S.M.S Szent Istvan w czasie pierwszej wojny światowej jako majtek.
Podczas służby na morzu, przy blisko 400 osobowej załogi, gdzie rozrywką była gra w karty czy czytanie książek, najwięcej frajdy marynarze znaleźli w walkach bokserskich. Ring był na pokładzie okrętu, za liny robili marynarze, a walki były prowadzone do upadłego ponieważ nie ustalono żadnych reguł. Nowakowi spodobał się ten sport i nokautował swoich rywali.
Pod koniec roku 1916 okręt został storpedowany przez włoski ślizgowiec i po chwili zatonął. Nowak uratował siebie jak i innego marynarza. Rodzina uratowanego wysyłała Nowakowi przez długie lata kwiaty, okazując mu tym wdzięczność za uratowanie członka rodziny.
1920 r. został powołany do Warszawy na pierwszy kurs z wychowania fizycznego na którym był boks prowadzony przez instruktora amerykańskiej armii por. Georga Burforda z YMCA. Nowak ukończył go z wyróżnieniem.
Chcąc spopularyzować boks w kraju stworzyli coś na podobieństwo wędrownego cyrku. Przez 14 dni objechali wiele miast Polski. Dzień w dzień staczał widowiskowe sparingi początkowo z Burfordem , który wyjechał potem do Stanów Zjednoczonych, a potem bił się z kim popadnie. Często leczył się w pociągu kompresami, żeby na następny dzień być gotowym do następnych walk.
1924 r. Podczas pierwszych mistrzostw Polski zdobył srebro w wadze półciężkiej przegrywając z kolegą Janem Gerbichem.
Całe mistrzostwa były organizowane w dwóch ratach (Poznań 23-24.04 i Warszawa 03-04.05) startowało w nich łącznie 23 zawodników.
1924 r. Jako jeden z pierwszych pięściarzy pojawił się na olimpiadzie w Paryżu. Pierwszą walkę wygrał walkowerem, drugą przegrał niestety w pierwszej rundzie przez ko. z W.J. Murphym .
Oprócz Nowaka do Paryża udali się Jan Ertmański, Jan Gerbich, Tomasz Konarzewski i Adam Świtek. Żadnemu się nie powiodło. Również ważne jest to że byli oni pozbawieni sekundanta, pomagał im srebrny medalista olimpijski w kolarstwie Franciszek Szymczyk.
Eugeniusz Nowak poniósł tylko dwie porażki. Zmarł 31 marca 1988 roku w Pabianicach.
Rycerze Skórzanych Rękawic
Pionier polskiego pięściarstwa – Eugeniusz Nowak urodził się 30 grudnia 1895 roku w Krakowie. Swoją przygodę z boksem rozpoczął na okręcie S.M.S Szent Istvan w czasie pierwszej wojny światowej jako majtek. Eugeniusz Nowak poniósł tylko dwie porażki. Zmarł 31 marca 1988 roku w Pabianicach.

Eugeniusz Nowak

Technika Digital - grafika wykonana na potrzeby projektu "Legendy Boksu w sztuce" - Kultura w Sieci.


 

WORO Manwith Passion Paweł Worobiej
„Rycerze Skórzanych Rękawic – Legendy boksu w sztuce”

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Dodaj komentarz