Pionier polskiego pięściarstwa

W swojej wieloletniej karierze sportowej najczęściej związany był z szermierką w której był wielokrotnym mistrzem Wojska Polskiego, ale też przez dłuższy czas uprawiał i propagował pięściarstwo, należał do pionierów tego sportu w Polsce.
Z boksem zapoznał się w 1917 r. w Warszawie u Stanisława Budnego jako uczeń gimnazjalny. W 1918 r. na święcie szkolnym w Agrikoli i na pokazie VI gniazda ,,Sokoła” stoczył on z Leonem Berskim walki pokazowe.
W 1921 r. znalazł się na rocznym kursie wychowania fizycznego i tam trenował boks pod kierunkiem porucznika armii amerykańskiej Georga Burforda, a później jego ucznia Eugeniusza Nowaka.
W kwietniu 1922 r. podczas organizowanych przez YMCA „Mistrzostw Narodowych dla Polski i Gdańska” znokautował w 2 rundzie gdańszczanina Eingebauera jest to pierwsze oficjalne KO oglądane na publicznych zawodach.
Jako instruktor był nauczycielem wielu pięściarzy popularnych w latach 20 ubiegłego stulecia m.in. Zygfryda Wendego i Edwarda Fiszmajstra, któremu wymyślił pseudonim „RAN” znany wszystkim jako Edward Ran.
2 grudniu 1923 r. brał udział w historycznym zebraniu które zainicjował Wiktor Junosza Dąbrowski i na którym powołano do życia Polski Związek Bokserski.
Kazimierz Laskowski stoczył 27 walk, z których 3 zremisował, jedną prawdopodobnie przegrał a wszystkie pozostałe wygrał.
W 1925 r. wywalczył tytuł mistrza Wojska Polskiego.
W 1926 r. zakończył karierę.
W 1935 r. Główna Księgarnia Wojskowa wydała książkę K.Laskowskiego pt. ,, Boks” .
Rycerze Skórzanych Rękawic
Kazimierz Laskowski – w swojej wieloletniej karierze sportowej najczęściej związany był z szermierką w której był wielokrotnym mistrzem Wojska Polskiego, ale też przez dłuższy czas uprawiał i propagował pięściarstwo, należał do pionierów tego sportu w Polsce. Pionier polskiego pięściarstwa 

Kazimierz Laskowski

Technika Digital - grafika wykonana na potrzeby projektu "Legendy Boksu w sztuce" - Kultura w Sieci.


 

WORO Manwith Passion Paweł Worobiej
„Rycerze Skórzanych Rękawic – Legendy boksu w sztuce”

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Dodaj komentarz