Pierwszy post w akcji "Szkic Pasji".

Przedstawiam Wam Michała Krypa - trenera i drużynowego Mistrza Polski, który od ok 5-6 lat uprawia Kendo. Na co dzień  ze swoją pasją można go spotkać w Furokan Gdańsk, gdzie trenuje.

Zawodowo jest kelnerem/sommelier'em.

Niestety mało wiedziałem o tym sporcie, jednak już nieco nadrobiłem niedobór swojej wiedzy.

Kendo to sztuka walki wywodząca się z szermierki japońskich samurajów, prowadzonej przy użyciu mieczy bambusowych. Uprawia ją ponad 7 mln. ludzi na świecie, gdzie w Polsce ok.500 osób.

W początkach XVII wieku zrodziła się forma szermierki bojowej, w związku z zaczęciem wprowadzania ochraniaczy i mieczy ćwiczebnych do treningu, co pozwoliło na zadawanie pełnych ciosów, a w efekcie na prowadzenie bezkrwawych pojedynków. Treningi, w których stosowano ostre miecze stalowe nie pozwalał ze względów bezpieczeństwa na prowadzenie dynamicznych sparingów i umożliwiał tylko powtarzanie stałych serii układów (kata), gdzie ciosy tak na prawdę były blokowane w ostatniej fazie ataku.
Poprzez zastosowanie mieczy ćwiczebnych, które początkowo były drewniane, a z czasem zastosowano bambusowe konstrukcje (shinai) oraz solidne ochraniacze na wzór zbroi samurajskiej, przyczyniło się to do możliwości prowadzenia dynamicznych ruchów/ataków i treningów sparingowych.

Do Akcji "Szkic Pasji" Michał został zgłoszony przez osobę anonimową, stąd nie upubliczniam 🙂

Michał Krypa w Kendo od Woro

Dodaj komentarz