Feliks "PAPA" Stamm
Ur. 14 grudnia 1901 r. w Kościanie.
Wychowawca i trener kilkudziesięciu bokserów, mistrzów oraz medalistów Europy, świata i olimpiady.
Zm. 02 kwietnia 1976 r. w Warszawie.
Pierwszy kontakt z boksem miał w 1920 roku w Grudziądzu podczas służby wojskowej. Tam propagowali ją amerykańscy instruktorzy z YMCA, namawiali młodych żołnierzy do stoczenia pojedynków w zamian dostawali tabliczkę czekolady lub kupony za które mogli w kasynie wymienić np. na kubek gorącej czekolady. Feliks lubił czekoladę więc często podejmował wyzwania i spodobała mu się ta dyscyplina. W 1923 roku został przeniesiony do Poznania i tam został instruktorem sportowym w Centralnej Szkole Gimnastyki i Sportu. Lekcje boksu pobierał u Leona Berskiego oraz Jana Baran-Bilewskiego. Od 1923 do 1926 stoczył 13 oficjalnych walk z czego 11 wygrał, 1 zremisował z jednym z pierwszych mistrzów Polski – Janem Gotowałą oraz 1 przegrał z Zygfrydem Wendem (wygrany tej walki miał wystąpić na mistrzostwach Europy i oczywiście był nim Z. Wende). Feliks Stamm odbył 30 pokazowych walk.
Pułkownik Jan Baran-Bilewski wspominał:
„zaraz po moim pierwszym wykładzie podszedł do mnie i powiedział, że angielski system narzuca za sztywne reguły, a jego zdaniem każdy powinien boksować zależnie od swoich predyspozycji i temperamentu. Miał wtedy 24 lata, ale wyraźnie wiedział, czego chce”. Wiedzę trenera zdobywał głównie na wyjazdach zagranicznych, gdzie podglądał zawodników innych krajów jak się przygotowują do meczów. Nawet jak nie mógł wyjechać, miał ludzi których prosił o informacje dotyczącą treningów, sposobu przygotowań oraz zachowań. Kilku zawodników Polskiej reprezentacji zarzuciło mu brak wiedzy teoretycznej.
W 1927 roku PZB zatrudniał obcokrajowców w roli trenerów kadry, a Feliks Stamm był sekundantem. Pomógł w przygotowaniach m.in. do pierwszego w historii oficjalnego meczu międzypaństwowego z Austrią. Dopiero po nieudanych Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie związek uznał, że trzeba dać szansę Polakowi.
Od roku 1936 do 1968 został samodzielnym trenerem polskiej reprezentacji bokserskiej. Siedmiokrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. Czternastokrotnie prowadził Polskę w turniejach o mistrzostwo Europy. Ponad 130 razy stał w narożniku w czasie oficjalnych meczów międzypaństwowych. Wychowawca i trener kilkudziesięciu bokserów, mistrzów oraz medalistów Europy, świata i olimpiady.
Zm. 02 kwietnia 1976 r. w Warszawie.
Rycerze Skórzanych Rękawic
Feliks „PAPA” Stamm – ur. 14 grudnia 1901 r. w Kościanie. Wychowawca i trener kilkudziesięciu bokserów, mistrzów oraz medalistów Europy, świata i olimpiady.
Zm. 02 kwietnia 1976 r. w Warszawie.
Feliks "PAPA" Stamm
Technika Digital - grafika wykonana na potrzeby projektu "Legendy Boksu w sztuce" - Kultura w Sieci.
„Rycerze Skórzanych Rękawic – Legendy boksu w sztuce”
Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.