Jan Baran Bilewski

Urodził się 12 grudnia 1895 r., zmarł 27 stycznia 1981 r.
Pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, instruktor i zastępca dyrektora kształcenia praktycznego AWF Warszawa
W 1920 r. jako najlepszy zawodnik w kraju na dystansie 1500 m dostaje kwalifikację olimpijską w Antwerpii, jednak ze względu na trudną sytuację polityczną i wojenną podjęto decyzję o rezygnacji wysłania naszych sportowców do Antwerpii.
Rekord życiowy na 1500 m wynosił 4’18”, w biegu na 5000 m 16’51”
Pracownik Centralnej Wojskowej Szkoły Gimnastyki i Sportów w Poznaniu,Centralnego Instytut Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz AWF Warszawa.
W czasie wojny więzień oflagu Woldenberg gdzie założył i przewodniczył radzie wychowania fizycznego i współorganizator Igrzysk za drutami w 1944 r.
Prezes Polskiego Związku Bokserskiego, członek zarządu Polskiego Związku Lekkoatletycznego, redaktor w wydawnictwie Sport i Turystyka. Autor podręczników o tematyce lekkoatletycznej, bokserskiej i związanej z pięciobojem nowoczesnym.
Pierwszy kontakt z boksem zawarł w 1920 r.gdy znalazł się w Poznaniu na stanowisku zastępcy dowódcy Centralnej Wojskowej Szkoły Gimnastyki i Sportów.
W 1922r. przebywał na studiach w Wojskowej Szkole Wychowania Fizycznego i Sportu w Aldershot pod Londynem gdzie pogłębił wiedzę i metodykę nauczania boksu. Swoje kwalifikacje podnosił także uczęszczając na seminarium prof. Eugeniusza Piaseckiego. Jego prace metodyczne i teoretyczne wywarły istotny wpływ na rozwój sportu w Polsce w okresie międzywojennym.
Rycerze Skórzanych Rękawic
Jan Baran Bilewski – urodził się 12 grudnia 1895 r., zmarł 27 stycznia 1981 r.
Pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, instruktor i zastępca dyrektora kształcenia praktycznego AWF Warszawa.

Jan Baran Bilewski

Technika Digital - grafika wykonana na potrzeby projektu "Legendy Boksu w sztuce" - Kultura w Sieci.


 

WORO Manwith Passion Paweł Worobiej
„Rycerze Skórzanych Rękawic – Legendy boksu w sztuce”

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

Dodaj komentarz