Rękawice bokserskie znane pod nazwą himantes lub cestus (caestus). Z początku rękawice miały służyć tylko i wyłącznie ochronie dłoni, jednak z biegiem czasu wprowadzono szereg zmian, które miały doprowadzić do bardziej brutalnego przebiegu pojedynków. Grecy starali się utrzymać sportowy charakter toczonych pojedynków. To Rzymianom zależało na brutalności tego sportu, którego później – z tego właśnie powodu – zakazano.
Rękawice przedstawione są już jako zawansowane narzędzie boksera. Początkowo miały charakter skórzanych pasków owiniętych przy nadgarstku, później wprowadzano bardziej rozbudowane części, jak na przykład rękawiczki pod skórzane rzemienie, które posiadały kilka funkcji – jedną z nich była dodatkowa ochrona przed ciosami przeciwnika. Technika boksu również różniła się od tego co znamy dziś i pochodziła od techniki władania mieczem. Ciosy w dużej mierze były zadawane bokiem dłoni (młotkowo) lub zewnętrzną stroną dłoni, dlatego rękawice były obudowane w taki sposób jak na zdjęciach.
Przedstawiony model jest najbardziej znanym modelem cestusów, który odwzorowałem z rzeźby „Bokser z Kwirynału” luz „Bokser z term„. Grecka rzeźba wykonana z brązu, przedstawiająca siedzącą postać dobrze zbudowanego boksera, pochodzi z IV w. p.n.e i została znaleziona w Rzymie w ruinach Konstantyna na Kwirynale w 1885 roku. Jest częścią stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Rzymie .
Przy pracy nad modelem pomagał mi Adam Ledwoń z Warsztat po Dziadku, któremu bardzo dziękuje i, bez którego nie byłbym wstanie skończyć a tym bardziej zrozumieć budowy starożytnych rękawic. Adam okazał się wielkim pasjonatem historii, głównie kaletnictwa, w efekcie czego podjęliśmy współprace nad kolejnymi projektami rękawic czy udoskonalanie tych co już mamy.
Himantes WORO Manwith Passion Paweł Worobiej
Himantes WORO Manwith Passion Paweł Worobiej
Himantes WORO Manwith Passion Paweł Worobiej
Himantes WORO Manwith Passion Paweł Worobiej

Dodaj komentarz