„TISANDROS z Naxos” – 2020 rok, autor Paweł WORO Worobiej
Obraz pt. „TISANDROS z Naxos”, składający się z dwóch części. Pierwszą część stanowi obraz namalowany na płótnie o rozmiarach 100 x 70 cm. Wzory greckie wykonane z 24 karatowego złota. Obraz powstał w 2020 roku w jednym egzemplarzu. Do obrazu dołączony jest certyfikat autentyczności. Drugą część stanowi replika rękawicy himantes w ramie (70 x 20), zrekonstruowana przeze mnie w 2020 roku. Obraz jak i replika znajdują się w białej ramie. Na zdjęciach naniesiono cenzurę – w sprzedaży obraz bez cenzury.
Rękawice bokserskie HIMANTES
Na zdjęciach prezentowana jest druga część obrazu TISANDROSA z Naxos, najlepszego pięściarza świata antycznego.

Pierwotnie antyczne rękawice bokserskie używano tylko do ochrony dłoni. Rzemienie wykonane z bydlęcej skóry były jedynym ich budulcem. Rękawice pozwalały Grekom utrzymać sportowy charakter toczonych pojedynków, a nie prowadzić krwawej rzezi. Z czasem to właśnie Rzymianie zmienili ich przeznaczenie, dodając domieszkę ostrych elementów, typu kamyczki, ołowiane blaszki czy ostro noże, celem bardziej krwawego widowiska. W efekcie doprowadziło to do zaniku samej dyscypliny jaką jest boks.

Sztuka zadawania ciosu w starożytnym pięściarstwie wzorowana była techniką władania mieczem. Uderzenia wykonywano na trzy sposoby: wierzchem dłoni, czołem dłoni i młotkowo. Początkowo celem ataków była tylko twarz (czoło, noc, usta) i ramiona, a z biegiem czasu doszły także barki i klatka piersiowa. Zawodnicy przed walką smarowali się oliwą, co miało na celu utrudnienie kontaktu z przeciwnikiem oraz rozgrzanie mięśni, a niekiedy dodatkowo posypywali się piaskiem, chroniąc tym samym przed palącym słońcem. Pięściarze byli nieco otyli, dzięki czemu uderzali mocniej i przez rozbudowaną tkankę tłuszczową mniej odczuwali ból spowodowany rozcięciami.

Walkę można było wygrać przez nokaut, poważne zranienie lub poddanie się. Ciekawym wydaje się fakt, iż Spartanie mieli zakaz uprawiania tego sportu, ze względu na ryzyko poddania się, co dla Spartana było hańbą, na którą nie mogli sobie pozwolić.


Historia boksu – przesłanki powstania obrazu

Starożytna Grecja posiadała wielu wspaniałych pięściarzy. Pierwszy na długiej liście jest Onomastos ze Smyrny – pierwszy zwycięzca turnieju olimpijskiego i twórca starożytnych zasad. Z kolei pierwszym pięściarzem, który powtórzył wygraną na olimpiadzie aż czterokrotnie w latach: 572 p.n.e., 568 p.n.e., 564 p.n.e. i 560 p.n.e. był Tisandros z Naxos. Uważany za jednego z najlepszych pięściarzy starożytnego świata i to jego wizerunek przedstawiono na obrazie.

Starożytne rękawice Himantes – skórzane rzemienie miały za zadanie chronić dłonie przed urazami jak również nadawały pięściarstwu sportowego charakteru, przynajmniej w początkowym etapie tej dyscypliny. Rzemienie były często pokryte oliwą, co nadawało im miękkości i powodowało powstawanie dużo mniejszych rozcięć na twarzy przeciwnika. W późniejszych czasach skórę bydlęcą zastąpiono świńską, która powodowała trwalsze i rozleglejsze rozcięcia.

Czytaj więcej….

TISANDROS z Naxos WORO Manwith Passion Paweł Worobiej

Dodaj komentarz